Atatürk'ün Söke'ye İkinci Gelişi

Kategori: Uncategorised Pazar, 15 Ocak 2017 tarihinde yayınlandı. Administrator tarafından yazıldı.

10 Ekim 1937 ATATÜRK'ÜN SÖKE'YE İKİNCİ GELİŞİ

Ege bölgesindeki askeri manevraları yerinde gör­mek için ATATÜRK, 10 Ekim 1937 Pazartesi gü­nü Germencik üzerinden Söke'ye geldi.

Daha önce Söke'ye ge­len Mareşal Fevzi Çak­mak ve diğer paşalar Atatürk'ü Söke'de karşıladılar. Fevzi Paşa Söke'deki rahmetli Hilmi Fırat'ın babası Hacı Halil Paşa tarafından ya­pılan bugünkü Hacı Halil Paşa Halk Kütüphanesi olan eve geldi bu evde misafir oldu.

Söke'ye gelen Atatürk'ün yanında İsmet İnönü, Başvekil Celal Bayar, Milli Müdafaa vekili Kazım Özalp, Tevfik Rüştü Araş, Fahrettin Altay, Ali Sait Paşa, Şükrü Saraçoğlu,   Recep Peker bulunuyorlardı.

Atatürk o gün geceyi Söke istasyonunda trende geçirdi.

Atatürk ertesi gün 11 Ekim Salı günü üstü açık bir araba ile ve ya­nındaki paşalarla o zamanki adı Gümelez olan bugünkü Akçakonak' a gitti. Bu köydeki bugünkü anıtın bulunduğu Kızılöz Tepesine geldi ve saat 10 da askeri manevraları buradan izledi. Sonra Söke'ye geldi, oradan Kuşadası'na gitti.

11 Ekim 1937 Salı günü saat 11 de Atatürk'ün manevraları izlediği Kızılöz Tepesindeki yerde, O manevraların anısına bir anıtın açılışı ya­pıldı. O  anıt bugün aynı yerde durmaktadır. 

Gösterim: 2151